Poprvé do školy

Co dělat

• Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ (např. po obědě dítě vyzvednout).
  • Přibalte mu mazlíčka - dovolte aby si s sebou vzal do školky svého oblíbeného plyšáka.
  • Používejte stejné rituály - voďte dítě do školy vždy ve stejný čas a vyzvedávejte ho pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy ho vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
  • Rozlučte se krátce - loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto dítě zbytečně nestresujte.
  • Buďte citliví a trpěliví - vyprávějte si o tom, co dítě ve škole dělalo a co nového se naučilo, jaké má kamarády apod.
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte - vysvětlete mu, že ho máte rádi a že do školky chodí, protože každý má své povinností - vy práci, dítě školku.
  • Komunikujte s učitelkou - možná se dozvíte, že když ze školky, po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Své dítě za zvládnutý pobyt ve škole pochvalte.
  • Pozitivně ho motivujte - vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve škole naučilo, vyprávějte si s ním.

Co nikdy nedělat

• Nestrašte své dítě školou - "počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy se zvykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Rozlučte se s dítětem v šatně, předejte dítě p. učitelce,  nechoďte do třídy s dítětem.
  • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku a nelžete mu o tom, v kolik hodin pro něj přijdete.
  • Před odchodem dítěte z MŠ vyčkejte na své dítě v šatně, než si uklidí hračku a rozloučí se s p. učitelkou.

V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med.

Co si únor zazelená - březen si hájí, co si duben zazelená - květen mu to spálí.

dnes, středa 1. 2. 2023
déšť se sněhem 4 °C 2 °C